خانه » اخبار جشنواره » گل غلتان در رادیو ایران

گل غلتان در رادیو ایران

یکی از رسوم سنتی بر جای مانده از گذشته در مناطق مختلف شهرستان دامغان آئین گل غلتان نوزاد در اولین بهار از زندگی او می باشد.این رسم که حدود ۱۰۰ سال قدمت داد، در سال های اخیر نیز توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر امیریه و با همت مردم شریف امیریه صورت می گیرد .
بنابر این آئین مذکور، در صورتیکه تولد نوزاد با فصل بهار و زمان رویش گل های محمدی مصادف گردد، تنی چند از زنان فامیل برای چیدن گل به میان باغات و مزارع رفته و با ذکر صلوات و خواندن ابیاتی به شرح زیر اقدام به جمع آوری گل مورد نیاز برای اجرای مراسم گل غلتان نوزاد می نمایند.
نحوه اجرای مراسم به این شکل است که نوزاد را به حمام برده و بدنش را شستشو می دهند. پس از خارج کردن نوزاد از حمام و خشک کردن بدنش او را در میان پارچه ای سفید رنگ که گل های پرپر شده محمدی در میان آن ریخته شده قرار داده و می غلتانند. این کار غالباًً توسط مادر،عمه،خاله و یا مادربزرگ او انجام می شود. معمولاًخانم های همسایه نیز به این مراسم دعوت می شوند. مرسوم است که چهار زن هر یک گوشه ای از پارچه حاوی گل را گرفته و با نهادن نوزاد در میان گلبرگ ها وی را می غلتانند.
آیین گل غلتان نوزاد همراه با ذکر نام پنج تن و ختم صلوات انجام می گیرد. پس از لحظاتی کار خواندن روائی به منظور توصیف هر چه بیشتر زیبایی های کودک توسط بستگان نزدیک همچون مادر، عمه، خاله و غیره صورت می گیرد.
برنامه فرهنگ مردم به معرفی آیین گل غلتان در دامغان پرداخته است که شما را به شنیدن آن دعوت می کنیم.

برای شنیدن اینجا کلیک کنید .

همچنین ببینید

ثبت نام نوزادان در دوازدهمین جشنواره گل غلتان نوزاد

کلیه هموطنان عزیز جهت شرکت نوزادان زیر یک سال خود می توانند طبق مراحل ذیل اقدام نمایند ...

2 دیدگاه

  1. Thanks for sttinrag the ball rolling with this insight.